Przewodnik po połowie Andaluzji
kontakt KONTAKT »
KRETEŃSKI PÓŁPRZEWODNIK »
ZAMOYSKIE PONIEWIERKI »
 
 
OPISANE W SERWISIE: Miejscowości: Alora Casares El Chorro Grazalema Grenada Guadalmar Malaga Montejaque Rincon de la Victoria Ronda San José Sewilla Sierra Nevada Salobrena Torremolinos Ubrique Zahara Ciekawe miejsca i zabytki: Alhambra Alhambra - Alcazaba Generalife Pałac Carlosa V Pałace Nasrydów Archivo de Indias Bobastro Byk Osborne'a Camino del Rey - Ścieżka Króla Casa del Rey Moro Castillo de Alora Castillo de Gibralfaro Cerro Taviznilla Cerro Tavizna Dom św. Jana Bosco Dzielnica Santa Cruz Figura Virgen de las Nieves Francisco Goya Grób Krzysztofa Kolumba Hospital de los Venerables Sacerdotes Jaskinia Cueva del Gato Jaskinia Hundidero Jaskinia Nerja Kaplica Królów - Capilla Real Katedra w Grenadzie - Santa María de la Encarnación Katedra w Maladze - La Manquita Katedra w Sewilli - de Santa María de la Sede Most Alamo Most Punete Nuevo Muzeum Korridy w Rondzie Muzeum Miejskie w Rondzie Muzeum Picassa Observatorio de Sierra Nevada Palacio de Congresos Pico del Hacho Plaza de Toros Prowincja Almeria Przylądek Cabo de Gata Pueblos Blancos - Białe Wioski Rezerwat El Torcal Ruiny Obserwatorium przy Sierra Nevada Rzeka Guadalevin Rzeka Guadalhorce Rzeka Guadalquivir Skały Syren Wąwóz Desfiladero de los Gaitanes Wieża Giralda Wodna kopalnia "La Mina" Zapora Montejaque Wydarzenia i ludzie: Carmen Amaya Diego Ventura Feria Goyesca de Pedro Romero Fermin Bohorquez Flamenco Grenada nocą Havana Cultura Jesús Herrera Jordi Flores Korrida Lola Jaramillo Mercedes Cortés Pablo Hermoso de Mendoza Wystawa samochodów sportowych Plaże: De Genoveses De Monsul Del Molino de Papel Fuengirola La Arana La Herradura La Rijana Las Alberquillas San Julian Torre de Benagalbon Torremolinos Ujście rzeki Guadalhorce Informacje inne: Hotel Parasol Garden LaCaixa Plasticultura Sevilla Tour Stacja La Colina Tour por Sevilla Wynajem samochodów
 
 
 

Dzień 2 - Malaga

Trasa: Torremolinos - Malaga - Torremolinos
 
     
Andaluzja: planowanie wycieczek
zdjęcie 12_05
   
   

Andaluzja: planowanie wycieczek

To nasz niemal codzienny ekwipunek.

1 i 2. Kapelusze z rondem chroniące twarz i szyję przed ostrym słońcem
3. Plecaczek z okularami słonecznymi, kremami przeciwsłonecznymi etc.
4. Torba z podstawowym ekwipunkiem plażowym
5. Parasol plażowy chroniący przed ostrym słońcem i rozgrzanym piaskiem na plaży
6. Duży plecak na parasol plażowy, namiocik plażowy [ten sam, który mieliśmy na Krecie]
7. Plecak z prowiantem
8. Torba na aparat fotograficzny
9. Butle do nabrania wody źródlanej w górach

O dobre mapy warto postarać się już w Polsce. Nie wiem dlaczego, ale w Hiszpanii bardzo trudno było nam je dostać. Mapę drogową udało nam się kupić po paru godzinach poszukiwań - w kiosku na dworcu kolejowym. Mapy z informatorów turystycznych są z kolei w wielu przypadkach rysowane jak dla dzieci i o jakiejkolwiek szczegółowości możemy zapomnieć. Informacje są dosyć zdawkowe i większości prawdziwych poszukiwaczy skarbów na pewno nie zadowolą.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
     
Pociąg podmiejski: stacja Torremolinos
zdjęcie 01_12
 
   

Pociąg podmiejski: stacja Torremolinos

Pociąg podmiejski (Renfe Cercanias Malaga) jeździ między stacjami Malaga Centro Alameda a Fuengirola zatrzymując się w miejscowościach wypoczynkowych wzdłuż wybrzeża Costa del Sol. Jest to jedna z dwóch linii kolei podmiejskich prowincji Malaga (Linea – C1). W Torremolinos można wysiąść na stacjach: Los Álamos, La Colina [najbliżej hotelu Parasol Garden], Torremolinos [podziemnej, w ścisłym centrum, powyżej na zdjęciu], Montemar-Alto i El Pinillo. Rozkład jazdy jest łatwy do zapamiętania, bo pociąg jeździ po prostu co pół godziny. Orientacyjny czas jazdy: Torremolinos - Malaga Maria Zambrano [dworzec kolejowy w Maladze]: 24 minuty; Torremolinos - Fuengirola: 20 minut.

Mapa i strefy kolei podmiejskich Renfe Cercanias Malaga:
http://www.renfe.com/EN/viajeros/cercanias/malaga/mapa_zonas_malaga.html

Rozkład jazdy Renfe Cercanias Malaga:
http://www.renfe.com/EN/viajeros/cercanias/malaga/index.html

Cennik biletów kolei podmiejskich:
http://www.renfe.com/EN/viajeros/cercanias/malaga/abonos_y_descuentos/index.html

Lista przystanków na trasie linii C-1 (Málaga Centro Alameda - Fuengirola) i C-2 (Málaga Centro Alameda - Álora):
http://www.renfe.com/EN/viajeros/cercanias/malaga/lineas/lineas_mp3.html

Linki: http://www.malagaairport.eu/airport/airport-trains.php, http://www.renfe.com/EN/viajeros/cercanias/malaga/lineas/lineas_mp3.html

Po Torremolinos i okolicach można poruszać się również autobusem, z czego jednak nie korzystaliśmy, więc linki podajemy tylko informacyjnie:

Transport publiczny po Torremolinos (dwie linie):
http://www.urbanosdetorremolinos.com/index2.htm

Firma przewozowa na Costa del Sol
http://www.ctsa-portillo.com/horarios.html

Rozkład jazdy autobusów z Torremolinos po okolicach Costa del Sol i Andaluzji:
http://www.ctsa-portillo.com/ima/pdf/torremolinos.pdf

Cennik połączeń autobusowych:
http://www.ctsa-portillo.com/ima/pdf/tarifas.pdf

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
     
Pociąg podmiejski: stacja La Colina
zdjęcie 02_02

Wyświetl większą mapę
 
   

Pociąg podmiejski: stacja La Colina

Stacja najbliżej naszego hotelu.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Pociąg podmiejski: stacja La Colina
zdjęcie 02_03
   
   

Pociąg podmiejski: stacja La Colina

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
     
Wynajem samochodu: Marbesol
zdjęcie 02_04
   
   

Wynajem samochodu: Marbesol

Marbesol to firma, w której wypożyczyliśmy samochód. Tym razem, mając już doświadczenie z wakacji na Krecie, nie rezerwowaliśmy samochodu on-line, bo "na miejscu na pewno znajdziemy coś taniej". Okazało się jednak, że w Hiszpanii jest dokładnie na odwrót. Nie ma żadnego targowania się, a wypożyczalnie samochodów to znakomicie zorganizowany i ogromnie konkurencyjny rynek. Rezerwując samochód na dzień wcześniej [już z Hiszpanii] okazało się, że brak samochodów z klasy econo oraz mniejszych z klasy medium!

Wypożyczyliśmy więc samochód z klasy MEDIUM i to jeszcze trochę większy, czyli tak naprawdę dwa poziomy cenowe droższy od najtańszego. Warto więc rezerwować samochód wcześniej, jeszcze z Polski. Zwłaszcza, że domyślnie wypożyczalnia odbiera nas z lotniska prosto z terminalu przylotów i zabiera bezpośrednio do samochodu - pełen komfort. W Marbesol zarówno wynajem jak i zwrot samochodu odbył się niezwykle sprawnie.

Link: http://www.marbesol.com/

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Wynajem samochodu: ceny
zdjęcie 03_23
   
   

Wynajem samochodu: ceny

Nasz rachunek za wynajem Opla Astry 1.7 TDi, samochodu szybkiego ze znakomitym przyspieszeniem, na okres 13 dni, z najpełniejszych dostępnym ubezpieczeniem, wyniósł 265,98 EUR. Łatwo policzyć, że samochód bez benzyny kosztował nas dziennie 81 zł. Biorąc pod uwagę ceny wynajmu w sieciowych wypożyczalniach [jak np. SIXT, gdzie ostatnio miałem przyjemność wynająć służbowo w Niemczech VW Polo na jedną dobę za 160 EUR (tak, tak, 640 zł)] oraz klasę naszego samochodu, jest to ponad 8 razy taniej. :O Ogólnie rzecz biorąc, w Andaluzji konkurencja w tej gałęzi biznesu jest ogromna, w związku z czym ceny wynajmu należą do najniższych w Europie. Gdyby ktoś odważył się na niepełne ubezpieczenie i wziął samochód z niższej półki, to cena za dzień spadłaby nawet może i do 50-60 zł za dzień. Bardzo tanio!

Wynajęty samochód miał z tego co pamiętam około 30.000 przejechanych km i był w znakomitym stanie.

UWAGA! Żadne ubezpieczenie nie obejmowało jazdy po drogach gruntowych [patrz: zdjęcie powyżej ;)]. Staraliśmy się więc wjeżdżać na nie tylko w ostateczności.

Jeśli chcemy intensywnie zwiedzać Andaluzję, musimy przygotować się na pokonywanie dużych dystansów. Odległości pomiędzy miejscami szczególnie godnymi zwiedzenia są bardzo duże [Sewilla, Jaen, Cordoba, Kadyks, Gibraltar, Malaga...]. Każdą z tych miejscowości dzieli co najmniej 150 km. W sumie przez 2 tygodnie przejechaliśmy 3200 km, a biorąc pod uwagę, że poza autostradami wszystkie drogi są MOCNO kręte, czasem jest to bardzo męczące.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
     
Malaga: cień
zdjęcie 02_06

Wyświetl większą mapę
 
   

Malaga: pomysłowy sposób na cień

Temperatury w pierwszej połowie września wahają się pomiędzy 30°C - 33°C i naprawdę trudno jest wytrzymać spacery po otwartym słońcu. Hiszpanie zyskują cień na ulicach rozwieszając między budynkami płachty materiału.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Malaga: Calle Marqués De Larios
zdjęcie 02_08
 
   

Malaga: Calle Marqués De Larios

Główny deptak handlowy. Jeśli planujecie shopping w Maladze, to właśnie tutaj. My staraliśmy się ominąć to miejsce szerokim łukiem ;).

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Malaga: zabytkowe kamienice
zdjęcie 02_07
   
   

Malaga: zabytkowe kamienice

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Malaga: wąskie pasaże
zdjęcie 02_09
   
   

Malaga: wąskie pasaże

Do takiego widoku w Andaluzji należy przywyknąć. Podobnie jak we Włoszech i Grecji, w prawie każdej miejscowości w Andaluzji znajdziemy ulice, gdzie wyglądając przez okno, możemy razem z sąsiadem oglądać TV.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Malaga: wąskie pasaże
zdjęcie 02_05
   
   

Malaga: wąskie pasaże

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Malaga: wąskie pasaże
zdjęcie 02_17
   
   

Malaga: Uliczka San Agustín

Uliczka niedaleko muzeum Picassa.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
     
Malaga: Castillo de Gibralfaro (Alcazaba)
zdjęcie 02_19

Wyświetl większą mapę
 
   

Malaga: Castillo de Gibralfaro (Alcazaba)

To kolejny widok, który będzie nam towarzyszył do końca urlopu. Średniowieczni muzułmanie budowali się w Andaluzji na każdym wzgórzu. Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia jak Hiszpanie ich stamtąd wygonili. Potężne zamki z pionowymi murami stoją na szczytach, a z ich wież widok rozciąga się nieraz na dziesiątki kilometrów.

Budowle te zwane są Alcazaba, od arabskiego Al-casbah, co oznacza otoczoną murami miejską fortyfikację.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
     
Malaga: katedra "La Manquita"
zdjęcie 02_10

Wyświetl większą mapę
 
   

Malaga: katedra "La Manquita"

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Malaga: katedra "La Manquita"
zdjęcie 02_11
   
   

Malaga: katedra "La Manquita"

Swój przydomek katedra zwdzięcza tylko brakowi symetrii - druga wieża nie została nigdy wybudowana. La Manquita znaczy tyle, co "jednoręka kobieta".

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Malaga: katedra "La Manquita"
zdjęcie 02_15
   
   

Malaga: katedra "La Manquita"

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Malaga: bezbronne krzyże przy katedrze
zdjęcie 02_12
   
   

Malaga: bezbronne krzyże przy katedrze

Nikt ich nie broni.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
     
Malaga: obrońca krzyża
zdjęcie 02_13

 

 
   

Malaga: obrońca krzyża

Nie wiem, czy nasi obrońcy też byli tacy czerwoni?

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Malaga: obrońca ławki w parku
zdjęcie 02_16
   
   

Malaga: obrońca ławki w parku

Za katedrą, od strony ulic Císter i Cañón, znajduje się przyjemny skwer.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
     
Malaga: muzeum Picassa
zdjęcie 02_18a
 
   

Malaga: muzeum Picassa

Muzeum Picassa w Maladze znajduje się w budynku Palacio de Buenavista przy ulicy San Agustín 8.
Ponad 200 eksponatów ułożonych jest w kolejności zgodnej ze zmieniającym się przez lata stylem i sposobem myślenia artysty.

Link: www.museopicassomalaga.org

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Malaga: muzeum Picassa, skwerek przy muzealnym sklepie
zdjęcie 02_18
   
   

Malaga: muzeum Picassa, skwerek przy muzealnym sklepie

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
     
Rincon de la Victoria: plaża Torre de Benagalbon
zdjęcie 02_20

Wyświetl większą mapę
 
   

Rincon de la Victoria: plaża Torre de Benagalbon

Mocno przeciętna plaża, szary piasek, kamienie przy wejściu do wody i nagłe zmiany głębokości na dnie.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
     
Rincon de la Victoria: Plaża La Arana
zdjęcie 02_23

Wyświetl większą mapę
 
   

Malaga: Plaża La Arana

Przy wjeździe do Malagi od strony Rincon de la Victoria, a jeszcze przed klubem golfowym El Candado jest cementownia. Tuż przy niej biegnie autostrada, a przy tej autostradzie jest zatłoczona plaża. Czy potrzeba lepszej rekomendacji? Ta plaża nazywa się La Arana. Tuż przy niej, bliżej zakładu przemysłowego, znajduje się jeszcze przyjemniejsza plaża: Playa Fábrica del Cemento. :)

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
Rincon de la Victoria: Plaża La Arana
zdjęcie 02_22
   
   

Malaga: Plaża La Arana

Jest to mała plaża, w sam raz na dwie osoby ;), ma kamieniste zejście do wody i również, identycznie jak plaża Torre de Benagalbon, nagłe duże zmiany głębokości na dnie.

Też nie polecamy.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
     
San Julian: ujście rzeki Guadalhorce
zdjęcie 02_24

Wyświetl większą mapę
 
   

Guadalmar: ujście rzeki Guadalhorce, plaża San Julian

Jedna wioska [nie wiorsta :P] odległości dzieli ujście rzeki Guadalhorce od Torremolinos. Plaża przy Guadalhorce to całkiem ciekawe i spokojne miejsce na spacery.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
San Julian: ujście rzeki Guadalhorce
zdjęcie 02_25
   
   

Guadalmar: ujście rzeki Guadalhorce

Jeśli ktoś miałby ochotę na ponad 4-kilometrowy spacer [w jedną stronę ;)], może tu dojść plażą z Torremolinos. Miejsce, w którym rzeka Guadalhorce uchodzi do morza cieszy się dużą popularnością wśród tubylców. Wielu z nich wędkuje, inni zbierają małże. Na horyzoncie Torremolinos.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
San Julian: ujście rzeki Guadalhorce
zdjęcie 02_27
   
   

Guadalmar: ujście rzeki Guadalhorce, plaża San Julian

Okoliczni mieszkańcy zbierają owoce morza.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

 
       
San Julian: ujście rzeki Guadalhorce
zdjęcie 02_26
   
   

Guadalmar: plaża San Julian

Na samym środku horyzontu, jeśli dobrze się przyjrzymy, zobaczymy cementownię przy plaży La Arana, którą widzimy również na powyższym zdjęciu.

to the top of the page POWRÓT NA GÓRĘ STRONY