Trasa wycieczki
Torremolinos – Jaskinia Nerja – Plaża Las Alberquillas – Plaża La Herradura – Plaża la Rijana – Torremolinos
Andaluzyjskie drogi: duże odległości
Zwiedzając Andaluzję, trzeba być przygotowanym na długie kilometry za kierownicą. My w trakcie 2 tygodni przejechaliśmy 3200 km i ledwo udało nam się „liznąć” 4 z 8 prowincji. Na Krecie w takim samym czasie przejeżdżając 1200 km bardzo dokładnie zwiedziliśmy trzecią część wyspy…
Andaluzyjskie drogi: jezdnie i kultura jazdy
Jezdnie są w Andaluzji bardzo dobrej jakości, nierówności czy dziury to rzecz praktycznie niespotykana, podobnie jak i skrzyżowania, zamiast których Hiszpanie budują ronda, co jest praktycznym rozwiązaniem świetnie rozładowującym ruch drogowy.
Bardzo dobre są drogowskazy, zawsze tam gdzie trzeba. Hiszpanie jeżdżą dobrze i przepisowo nawet na autostradach. Dzielą się na tych, który jadą: przepisowo [około połowa], tych, którzy przekraczają prędkość o 20 km/h [35%] i piratów [15%].
Na jezdniach jednak czasem panuje jakiś chaos, drogi nagle zwężają się o jeden pas, z prawego pasa ludzie jadą prosto, z lewego w prawo, trochę czasu mi zajęło, żeby się w tym połapać. Coś jak skrzyżowanie Alei Solidarności z Jana Pawła II w Warszawie, tyle, że na dużo węższych ulicach. 🙂
Jaskinia Nerja: okolice kas
Na dzisiaj mieliśmy zaplanowaną ciekawą jaskinię oraz badania naukowe nad plażami na wschód od Malagi, które to miały być podobno ładniejsze niż ta w Torremolinos.
Niedaleko zorientowanej na turystykę miejscowości Nerja, znajduje się zorientowana na turystykę jaskinia 😉 Pomimo tłoku przy wejściu naszym zdaniem warto ją zwiedzić.
Jaskinia Nerja: wejście
Jaskinia Nerja jest jedną z głównych przyrodniczych atrakcji turystycznych Hiszpanii – znajduje się tutaj największy stalaktyt na świecie.
Jaskinia Nerja: sala wejściowa
Jaskinia Nerja: sala „koncertowa”
Na dole zdjęcia widać barierki – znajdujemy się bowiem na widowni. W tej sali jaskini regularnie odbywają się koncerty muzyczne…
Jaskinia Nerja: stalaktyty
Jaskinia Nerja: stalaktyty
Jaskinia Nerja: stalaktytowy zawrót głowy
Jaskinia Nerja: stalaktyty i stalagmity
W jaskini nie wolno robić zdjęć z fleszem i jest to zakaz egzekwowany. W każdej sali jaskini stoi pracownik z silną latarką i daje baczenie na turystów z aparatami. Jak tylko zobaczy, że ktoś pstryka, świeci mu po oczach i krzyczy.
A w jaskini Nerja jest co oglądać – sale są olbrzymie i robią piorunujące wrażenie. Widoki to istna Moria z „Władcy Pierścieni”. Amatorzy-grotołazi mogą przejść ok. 5 km podziemnej trasy. Pozostała część jaskini jest wciąż zamieszkiwana przez krasnoludy i nie wolno jej zwiedzać.
Jaskinia Nerja: największy stalaktyt, stalagmit i stalagnat na świecie
Znajduje się (jakby nie mógł być przy wejściu, nawet przyroda stosuje już marketing) w ostatniej sali jaskini – „Sala del Cataclismo”.
Jaskinia Nerja: Sala del Cataclismo
Jaskinia Nerja: największa na świecie kolumna naciekowa
Monumentalny naciek jaskiniowy ma 32 metry wysokości i jako najwyższy na świecie jest wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Jak widać na załączonym obrazku stalaktyt jest zrośnięty ze stalagmitem z dna jaskini, zatem tworzy stalagnat. Hiszpanie dyplomatycznie wybrnęli z zawiłych terminów speleologicznych i nazwali go po prostu „największą kolumną na świecie”. Brawo! 🙂
Jaskinia Nerja: Sala del Cataclismo
Nie wiemy dokładnie skąd pochodzi nazwa, ale wygląda na to, że kiedyś faktycznie nastąpiła tu jakaś katastrofa, oderwane stalaktyty i połamane stalagmity leżą na dnie sali w chaosie. Dobrze że nas tu wtedy nie było. 😉
A tak naprawdę to tutaj, w Khazad-dûm, biła się Drużyna Pierścienia z goblinami, trollami, a na końcu Gandalf z Balrogiem i stąd ten bałagan.
Jaskinia Nerja: największy stalagnat na świecie
My już wiemy, skąd Alan Lee mógł czerpać inspiracje 😉
Pa, pa, stalagnat Cataclismo, jedziemy.
Nerja: Plaża Las Alberquillas
Przypomnimy, że plaże w całej Hiszpanii są publiczne, swobodny dostęp gwarantowany jest każdemu. Ładną plażę nie jest jednak łatwo znaleźć. To jedna z najbliższych Torremolinos urokliwych, zacisznych, mało zaludnionych plaż – jedyne 75 km jazdy. 🙂 Żeby dojść na plażę z wysokości ulicy trzeba przejść ścieżką w dół z dość stromego zbocza.
Wiele fragmentów wybrzeża w Andaluzji to tzw. „Park Natural”, coś na kształt naszego obszaru chronionego krajobrazu. Teren plaży Las Alberquillas znajduje się również w granicach jednego z takich obszarów. Aż trudno uwierzyć, że to wciąż wybrzeże Costa del Sol.
Link: http://www.andalucia.org/en/sun-and-beaches/malaga/las-alberquillas/
Plaża Las Alberquillas: Willa na wybrzeżu
Nerja: Plaża Las Alberquillas
Plaża Las Alberquillas jest ustronna, z dala od zgiełku, ma łagodne zejście do wody. Można tu spotkać nudystów, ale można też plażować w ubraniu 😉
Nerja: Plaża Las Alberquillas
Nerja: Plaża Las Alberquillas
Jest tu też parę skał, wokół których warto posnorkelować.
Wybrzeże Costa Tropical: Plaża La Herradura
W malowniczej zatoce La Herradura znajduje się miejscowość i plaża o tej samej nazwie.
Link: http://www.andalucia.org/sun-and-beaches/granada/la-herradura/
Plaża La Herradura
Jest to znakomita plaża do zabaw wodnych, ciut dokładniej opiszemy ją w dniu piątym, gdy wrócimy na nią, aby zakosztować kąpieli.
Wybrzeże Costa Tropical: plaże w Salobrena
Jadąc dalej na wschód mijaliśmy miejscowość Saloberna z ciekawym skalistym cyplem przy plaży. Przed cyplem plaża La Guardia, za cyplem plaża Peñón / La Charca.
Salobrena: Alcazaba
Zamek na wzgórzu w Salobrenie to kolejna średniowieczna Alcazaba – imponująca, jak wszystkie Alcazaby i ich lokalizacje.
Wybrzeże Andaluzji: plasticultura
W wielu rejonach wybrzeża Costa Tropical i Costa de Almeria rzucają się w oczy ogromne ilości plantacji ukrytych pod białą folią [tzw. plasticultura]. Sami nie zgłębialiśmy tematu, ale podajemy za przewodnikiem wydawnictwa „Bezdroża”, że są tam hodowane genetycznie modyfikowane rośliny – w dowolnych kształtach i kolorach, dojrzewające bez względu na porę roku. Biznes podobno ma się świetnie, a krajobraz – jak widać.
Andaluzja: jezdnie na wybrzeżu
Kierowcy w Andaluzji muszą przywyknąć do nieprzerwanych zakrętów i górskich krajobrazów.
Wybrzeże Costa Tropical: Plaża la Rijana
Bardzo ładna plaża w odizolowanej zatoczce, doskonała do rekreacyjnego snorkelingu, ponieważ na dnie sporo się dzieje. Plaża oczywiście w większości kamienista.
Link: http://www.andalucia.org/en/sun-and-beaches/granada/la-rijana/
Plaża la Rijana: droga na plażę
Żeby z ulicy dojść na plażę la Rijana, musimy z parkingu iść w kierunku przeciwnym do plaży i na zakręcie ścieżki wejść w takie chaszcze.
Plaża la Rijana: droga na plażę
Następnie przechodzimy przez tunel [uwaga, bardzo ślisko! I świetne echo 😉 ].
Plaża la Rijana
Nie pamiętamy niestety, jakiego typu jest zejście do wody, ale raczej na pewno nie był to miękki piaseczek – to byśmy raczej zapamiętali jako wyjątek na hiszpańskich plażach.
Plaża la Rijana
Szczerze mówiąc, jak się to ma do Bałtyku???? Gdyby tylko u nas było ciepło… Bałtyckie wydmy wszystkie hiszpańskie plaże zjadają na śniadanie!
Plaża la Rijana
Koniec dnia 3-go, jutro czeka nas daleka wyprawa – do Grenady, zobaczyć Alhambrę.
Leave a Reply